EntellektuelForum Forum Ana Sayfa EntellektuelForum

 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Tarihçi Ziya Nur Aksun Vefat Etti

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    EntellektuelForum Forum Ana Sayfa -> TARİHÎ HABERLER
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alemdar
Site Admin


Kayıt: 14 Oca 2008
Mesajlar: 3538
Konum: Avustralya

MesajTarih: Sal Eyl 07, 2010 3:12 am    Mesaj konusu: Tarihçi Ziya Nur Aksun Vefat Etti Alıntıyla Cevap Gönder

Tarihçi Ziya Nur Aksun Vefat Etti

06 Eylül 2010 Tedavi gördüğü hastane bu sabah ölen tarihçi Ziya Nur Aksun (80) toprağa verildi.
Aksun için ikindi vakti Üsküdar'daki Şakirin Camisi'nde cenaze namazı kılındı.
Üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazılı çelenk geldiği görülen törene Aksun'un kız kardeşi Belma Aksun, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bahaettin Cebeci, 2. Abdulhamid'in torunu Harun Osmanoğlu ile oğlu Kayıhan Osmanoğlu, eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, gazeteci-yazarlar Mehmet Şevket Eygi, Ahmet Turan Alkan, Servet Kabaklı ve Mehmet Niyazi Özdemir, yazar Dursun Gürlek, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Avrupa Türk İslam Birliği Kurucu Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi, tarihçi Mehmet Genç ile öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Ziya Nur Aksun'un kız kardeşi Belma Aksun, ağabeyinin çok iyi ve dürüst bir insan olduğunu ifade ederek, "Sadece inandığı şeyleri yazdı. Onun yazdığı tarih, insanların gerçek tarihimizi en iyi şekilde anlamalarını sağladı" dedi.
Gazeteci-Yazar Mehmet Niyazi Özdemir de, Aksun'un Osmanlı tarihini batılı kaynakların dışında milli ve manevi değerleri dikkate alarak yazan önemli bir tarihçi olduğunu kaydetti.
II. Abdülhamid'in torunu Harun Osmanoğlu da, Aksun'un Suriye'den Türkiye'ye döndükleri zaman kendileriyle çok ilgilendiğini ifade ederek, "Samimi ve büyük bir zattı. Allah rahmet eylesin" diye konuştu. netgazete

Ziya Nur Aksun
(Hayatı - Biyografisi)29 Mayıs 1930′da Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimi Konya’da yaptı. 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ziya Nur, eserlerinden ziyade sohbetleriyle tanınmıştır. Osmanlı ve İslam tarihi hakkında geniş bilgisi, günlük siyasetimizin muhtelif elişmelerini sağlam bir tarih muhakemesiyle değerlendirmesi, Osmanlı-Türk devlet telakkisi hakkındaki efsunkar tesbitleri, çevresinde toplanan her zümreden münevverleri ve gençleri etkilemiştir.

Onun Dündar Taşer (1925-1972) ve Erol Güngör (1938-1983) ile memleket meseleleri ve milli düşünce etrafında yaptığı sohbetler, Dündar Taşer’in vefatını müteakib kendisi tarafından derlenmiş, ve 1974 yılında Z. N. Rumuzu ve Dündar Taşer’in Büyük Türkiyesi; adı ile yayınlanmıştı. Eser gençler ve Türk okuyucusu nezdinde büyük bir alaka ile okunmuş ve 6. baskısı yapılmıştır.

Ziya Nur Bey’in diğer büyük bir eseri de Filibeli Şehbender-zade Ahmet Hilmi’nin;İslam Tarihi’ni hafifce sadeleştirerek, notlar ve geniş istidratlarla kitabın hacminden daha fazla ilaveler yaparak ve Filibeli hakkında geniş bir tetkike dayanan biyofrafi ile birlikte neşrettiği eserdir. Bu eser, İslam Tarihi’ni ele alış tarzıyla hala aşılamamıştır. Usul bakımından tamamiyle emsallerinden farklı olduğu gibi, İslam Tarihi’nde Türkler’in Selçuklu ve Osmanıllar’ın- ve Moğolların oynadıkları rollare de vukufla değerlendirmeye tabi tutan bir eserdir. Eserde sünni ve şii tarikatler, dini-siyasi cereyanlar bugünkü nesillerin sorularına cevap verecek bir bilgi özeti ve muhakeme tarzıyla tabarüz ettirilmiştir. Adı geçen eserin ilk baskısı 1974′de, ikini baskısı ise 1982′de yapılmıştır.

Ziya Nur Bey’in bu iki eserinden başka, Diriliş dergisinde yine Z: N. Rumuzuyla yazılmış makaleleri vardır. Faka onun en büyük eseri, muhakkak ki müsveddeleri 3000 sahifeyi geçen Osmanıl Tarihidir. Maalesef bu eser Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar yazılmış olmasına rağmen, henüz bitmemiştir. 1965′lerden 1976 yılına kadar 7000 cilde yakın Osmanı tarihi kaynaklarını tedkik eden Ziya Nur, eserini bira n önce yayınlamasını isteyen dostlarına, bu eserin bu haliyle neşredilmesini istemediğini, her şeyden önce tarih yazmağa başladğı zamanki görüşlerinde mühim değişiklikler husule geldiğini, bu itibarla yazdıklarını yeniden elden geçirmesi icab ettiğini, ayrıca böyle bir tarihin baş tarafına Osmanlı devlet telakkisiyle alakalı 150-200 sahifelik geniş bir önsöz yazmaya kararlı olduğunu, hatta bunu notlar halinde tesbit ettiğini söylemişti. Maalesef, 1976 yılında geçirdiği bir felc sonunda Ziya Nur Bey konuşma ve yazma melekesini önemli ölçüde kaybetti.

O zamandan beri konuşma melekesini ilerletme yolunda bazı gayretler göstermeşse de henüz tatmin edici bir seviyede değildir. Ziya Nur Bey, tarihçiliğinin yanı sıra çağdaş Avrupa düşünce ve siyasetini yakından takib eden, güzel sanatlarda, bilhassa ressamlıkta kaabiliyetli, şiir ve musikimize hayran bir mütefekkirdir. Evinde yağlıboya tabloları bir sergi açacak kadar çoktur.

http://www.bilgicik.com/yazi/ziya-nur-aksun-biyografi-hayati-kim-kimdir/
_________________
Bir varmış bir yokmuş...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et AIM Adresi
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    EntellektuelForum Forum Ana Sayfa -> TARİHÎ HABERLER Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


Start Your Own Video Sharing Site

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!
For Support, visit Forums.BizHat.com