EntellektuelForum Forum Ana Sayfa EntellektuelForum

 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Cennet taşı Hacer-ül Esved'in 6 parçası Türkiye'de

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    EntellektuelForum Forum Ana Sayfa -> TARİHÎ HABERLER
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
EkimKayıt: 21 Arl 2007
Mesajlar: 2634
Konum: Kanada

MesajTarih: Cum Ağu 21, 2009 9:32 pm    Mesaj konusu: Cennet taşı Hacer-ül Esved'in 6 parçası Türkiye'de Alıntıyla Cevap Gönder

Cennet taşı Hacer-ül Esved'in 6 parçası Türkiye'de

21 Ağustos 2009 İslam dininde kutsal sayılan, cennetten geldiğine inanılan ve ana parçası Kabe'de yer alan "Hacer-ül Esved" taşının 6 parçası, Türkiye'de bulunuyor.
Müslümanların kutsal mekanı Kabe'nin inşası sırasında Ebu Kubeys Dağı'ndan getirilen ve cennetten indiğine inanılan "Hacer-ül Esved" taşından zaman içinde kopan parçalar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'a getirildi.
Mimar Sinan, parçalardan 4'ünü, İstanbul Kadırga'da 1571 yılı nda Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa adına eşi tarafından yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Camisi'ne koydu. Altın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.
Hacer-ül Esved taşının bir parçası da Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin giriş kapısının üzerindeki saçağı n altında, diğeri ise Edirne Eski Camii'de ziyaretçilerini bekliyor.
Sokullu Mehmet Paşa Camisi İmamı Mehmet Sancak, Kabe'nin yapımı sırasında Hacer-ül Esved taşını Hz. Muhammed'in elleriyle yerine koyduğunu söyledi.
Hacer-ül Esved'in, kutsal bir taş olduğunu, hacca gidenlerin tavafa, Kabe'nin köşesine gümüş bir çerçeve içine yerleştirilen bu kutsal taştan başladığını anlatan Sancak, "Kutsallığından dolayı hacılar ona yüz sürmek için büyük bir izdihama katlanırlar ve 'yüz sürelim' diye uğraşırlar. Hacca giden herkesin Hacer-ül Esved'e yüz sürmek rüyasıdır" dedi.
Hz. Muhammed'i taşı öperken gören Hz. Ömer'in de "Eğer peygamberim seni öperken görmeseydim seni öpmezdim, el sürmezdim" dediğini ifade eden Sancak, Müslümanların yüzyıllardır taşa Hz. Muhammed öptüğü ve el sürdüğü için hürmet gösterdiğini ifade etti.

İmam Mehmet Sancak, her biri yaklaşık bir santimetre çapında olan parçaların İstanbul'a geliş öyküsü hakkında da şu bilgileri verdi:
"Kabe'nin tamiri esnasında taştan parçalar kopuyor. Oradaki görevlilerinden bir tanesi parçaları alıp İstanbul'a getiriyor. Sonra getiren kişi bulunuyor, cezalandırılıyor ve taşlar yerine götürülmek isteniyor. 'Bunlar şeref misafiri olarak kalsın' diyen Mimar Sinan'ın önerisi kabul ediliyor. Mimar Sinan, parçaları o dönemde inşa ettiği Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin 4 yerine yerleştiriyor ve taşlar bugüne kadar geliyor."

Yaklaşık 3 santimetre büyüklüğündeki bir parçanın Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nde, diğerinin de Edirne'de Eski Cami'de olduğunu belirten Sancak, "Türkiye'de 6 yerde Hacer-ül Esved'den parça var" dedi.

Edirne'deki Eski Camii'de yer alan parça, mihrabın sağ tarafında, mihrap ile minber arasında kalan kısımda bulunuyor.

İnanışa göre, Eski Camii'nin duvarına konulan bu taş, aşırı yağışlardan dolayı Kabe'nin duvarlarından düşen taşların bir parçasıdır. Taşları ne şekilde yeniden Kabe duvarına koyacağını düşünürken uykuya dalan Kabe emiri, bir gün rüyasında Hz. Muhammed'i görür. Hz. Muhammed, rüyasında emire Diyar-ı Rum'da bir cami olduğunu ve oraya göndermesi gerektiğini söyler. Bunun üzerine parça, yapım ı ağır aksak ilerleyen Edirne'deki Eski Camii'ye gönderilir. Parçanın bu caminin duvarına konulmasının ardından Eski Camii kısa sürede tamamlanır.

Cami İmamı Nurettin Bulut, bu taşın camiye ziyareti ve ilgiyi artırdığını
belirterek, "Taşın burada bulunması elbette ki önemli. Ancak, Allah'ı ve Kabe'yi hatırlatması daha önemli" dedi.

Emir Sultan Çelebi tarafından 1403 yılında yapımına başlanan Eski Cami, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414 yılında tamamlandı. 1749 yılında yangından, 1752 yılında da Edirne depreminden zarar gören ve I. Mahmut döneminde tamirat gören cami, Edirne'de Mimar Sinan tarafından yapılan Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nin karşısında yer alıyor.

netgazete
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    EntellektuelForum Forum Ana Sayfa -> TARİHÎ HABERLER Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


Start Your Own Video Sharing Site

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!
For Support, visit Forums.BizHat.com